Odpowiednia pielęgnacja akumulatorów nie tylko ułatwia zachowanie ich w dobrym stanie, ale też pozwala cieszyć się długimi i bezpiecznymi lotami. Poniżej znajdziesz kilka najlepszych praktyk, które pomogą Ci o to zadbać:
- Ładowanie:
- Zawsze należy ładować akumulatory w temperaturze zalecanej przez producenta. W wypadku dronów DJI zazwyczaj jest to od 5°C do 40°C.
- Do ładowania akumulatorów DJI najlepiej używać oryginalnej ładowarki DJI.
- Nie należy ładować akumulatorów bezpośrednio po locie, kiedy są jeszcze nagrzane. Przed podłączeniem ich do ładowarki lepiej poczekać, aż trochę się ochłodzą.
- Przechowywanie:
- Przechowuj akumulatory w suchym, chłodnym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego, płynów i metalowych przedmiotów.
- Jeśli akumulator ma być przechowywany przez długi czas, najlepiej rozładować go do około 40-60%.
- Nie należy przez długi czas przechowywać akumulatorów naładowanych do 100% – może to przyspieszyć ich starzenie się.
- Nie należy przechowywać akumulatorów rozładowanych poniżej 10% – może to przyczynić się do ich nadmiernego rozładowania i uszkodzenia.
- Użytkowanie:
- Staraj się używać w pełni naładowanych akumulatorów.
- Przed każdym lotem sprawdź akumulator drona pod kątem ewentualnych uszkodzeń mechanicznych i innych nieprawidłowości.
- Zanim wystartujesz, upewnij się, że akumulator jest prawidłowo podłączony.
- Śledź komunikaty o ewentualnych nieprawidłowościach w aplikacji DJI Fly.
- Podczas lotu monitoruj poziom naładowania w aplikacji DJI Fly.
- Gdy poziom naładowania będzie już niski, jak najszybciej wyląduj.
- Jeżeli podczas lotu pojawi się komunikat o nieprawidłowościach, natychmiast wyląduj i przestań korzystać z akumulatora.
- Podczas lotu staraj się nie wykonywać zbyt gwałtownych manewrów, aby nie zużywać nadmiernie mocy akumulatora.
- Transport:
- Używaj specjalnego etui lub torby na akumulatory. W ten sposób ochronisz je przed wstrząsami i uderzeniami podczas transportu.
- Unikaj pozostawiania akumulatorów w samochodzie, szczególnie w gorące lub zimne dni.
- Upewnij się, że akumulatory są transportowane w bezpiecznym miejscu – nie powinny być narażone na uderzenia, upadki czy zgniecenie.
- Użytkowanie w ekstremalnych temperaturach:
- Zawsze należy latać w temperaturach zalecanych przez producenta. W wypadku dronów DJI zazwyczaj jest to od -10°C do 40°C.
- W bardzo zimne dni nie startuj od razu, tylko ogrzej akumulatory przed lotem, na przykład trzymając je w kieszeni blisko ciała. Więcej wskazówek dotyczących latania dronem w zimie znajdziesz w naszym artykule.
- Unikaj długotrwałego użytkowania akumulatorów w bardzo wysokich temperaturach – może to przyspieszyć ich degradację.
- Na bieżąco monitoruj temperaturę akumulatora. Możesz to zrobić za pomocą aplikacji DJI Fly – wystarczy otworzyć menu (trzy kropki w prawym górnym rogu ekranu), przejść do zakładki Safety (bezpieczeństwo), a następnie wybrać Battery Info (informacje o akumulatorze).
- Pamiętaj, że w bardzo niskich temperaturach pojemność akumulatora może być mniejsza, co przekłada się na krótszy czas lotu. Należy mieć to na uwadze – warto na bieżąco monitorować poziom naładowania i nie oddalać się na duże odległości.
- Jeśli zdecydujesz się latać na mrozie, po starcie utrzymaj drona w zawisie przez około minutę. W ten sposób lepiej rozgrzejesz akumulator i zmniejszysz ryzyko jego uszkodzenia.
Stosując się do powyższych wskazówek, bez problemu wydłużysz żywotność swoich akumulatorów i zapewnisz sobie większe bezpieczeństwo lotu. Wyrobienie sobie odpowiednich nawyków to podstawa, aby cieszyć się lataniem bez niepotrzebnych przestojów.