Szukasz zasilacza do notebooka i nie wiesz jak go znaleźć? To poradnik dla Ciebie!
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że nie zawsze wpisując w wyszukiwarkę model swojego laptopa znajdziemy jeden dedykowany zasilacz. W celu ułatwienia Wam doboru nowej ładowarki do laptopa stworzyliśmy poniższy poradnik. Po jego przeczytaniu sami staniecie się specjalistami w tej kwestii! Zasilacz przeważnie traktowany jest z dużo mniejszą dbałością niż sam laptop, przez co często zdarza się jego uszkodzenie. Przerwany kabel, awaria wtyczki czy po prostu zgubienie takiego urządzenia zmusza nas do zakupu nowego sprzętu. Ale jaki wybrać? Dowiecie się czytając poradnik. Trochę teorii, czyli z czym to się je? Aby dobrze dobrać zasilacz musimy zwrócić uwagę na parametry jakie powinien mieć oraz rodzaj wtyczki. Interesujące nas parametry zasilacza to:
1) Napięcie prądu stałego podawane w voltach (V) – musi się zgadzać z wartością podaną na laptopie (teoretycznie tolerancja wynosi ok. 1 V, lecz nie zawsze występuje).
2) Natężenie prądu stałego mierzone w amperach (A) – jest to wartość określająca maksymalny prąd jakim można obciążyć zasilacz. Parametr ten nie powinien być mniejszy niż wymagany przez laptopa, natomiast może być od niego większy (w myśl zasady, iż nie da się mieć za dużego prądu). Podłączając zasilacz o zbyt małej ilości amperów można nawet uszkodzić komputer, ponieważ podzespoły nie będą otrzymywały dostatecznej ilości prądu.
3) Moc zasilacza podawana w watach (W) – jest iloczynem napięcia oraz natężenia prądu. Podobnie jak przy natężeniu prądu, moc może być większa, ponieważ to laptop decyduje jakiej ilości potrzebuje.
4) Wtyk z prądem stałym – w tym momencie na rynku możemy znaleźć kilkadziesiąt różnych rodzajów końcówek w zależności od producenta oraz modelu laptopa. Gdy nie możemy dojść do danych o wymiarach wtyku najłatwiej zmierzyć ją za pomocą suwmiarki i porównać z wymiarami wtyczki nowego zasilacza. Pamiętajmy, że wymiary te podajemy w milimetrach (mm).
5) Polaryzacja wtyczki – decyduje o kolejnym ważnym aspekcie, mianowicie o położeniu masy i przewodu dodatniego. Mamy tu dwie możliwości: dodatni bolec (wewnętrzna, metalowa cześć wtyczki) i ujemny rękaw (zewnętrzna, metalowa cześć wtyczki) albo ujemny bolec (wewnętrzna, metalowa cześć wtyczki) i dodatni rękaw (zewnętrzna, metalowa cześć wtyczki). Przy korzystaniu z zasilaczy dedykowanych dostępnych w naszej ofercie wystarczy, żeby zgadzały pierwsze cztery punkty. Wybierzemy w ten sposób zasilacz z prawidłową polaryzacją, dedykowany dla naszego laptopa.
akumulator aparatu Zamiennik Baterie do Kamer Zamiennik Zasilacz do Laptopa